אאוטבק אוסטרליה – המדריך למטייל באאוטבק

אאוטבק אוסטרליה – המדריך למטייל באאוטבק

כל מה שצריך לדעת לפני טיול במדבר של אוסטרליה

רוב שטחה של אוסטרליה הוא מדבר. ליתר דיוק, אוסטרליה היא יבשת מדברית כמעט לחלוטין, למעט החוף המזרחי וחלקים מסויימים מהחוף הדרומי והמערבי. כמשדברים על האאוטבק של אוסטרליה, מתכוונים לרוב לחלק המדברי והנידח שבמרכז היבשת: דרכים אדומות ומאובקות באמצע שום מקום, בהן עוברים כלי רכב בודדים מדי יום, אם בכלל. אוסטרליה היא אחת המדינות המערביות הבודדות בעולם שנותרו בה שטחים כה עצומים ללא התיישבות, דרכי גישה, קליטה ומיפוי. ג'יפאים מקצוענים, חובבי טיולי שטח, תרמילאים ומטיילים סקרנים מגיעים מכל רחבי העולם כדי להגשים חלום ולהתנסות במסע ייחודי במגרש המשחקים של האאוטבק רווי הדרכים האדומות והמסתוריות. אם אתם מפנטזים שנים רבות על טיול באאוטבק או שאתם מתלבטים האם לכלול אותו בתכנון הטיול שלכם לאוסטרליה, המשיכו לקרוא את המדריך הבלעדי של נו ווריז טורס למטיילים באאוטבק.

מבנה האאוטבק ובחירת איזור הטיול שלכם

לאאוטבק אין גבולות מוגדרים. הוא למעשה החצר האחורית של אוסטרליה. לכל סטייט באוסטרליה יש אאוטבק משלה. חלק יאמרו שכל האיזורים המדבריים שבמרכז אוסטרליה הם האאוטבק, אך גם טענה זו אינה מדויקת, שכן שטחים רבים במרחק קצר מקו החוף במספר מדינות (קווינסלנד, אוסטרליה המערבית ואוסטרליה הדרומית) הופכים במהרה לשטחי אאוטבק באופן מובהק. ולכן אנו מגדירים את האאוטבק בעברית פשוטה כ"דרכי המדבר הנידחות שמחוץ לעיר הגדולה".

לא ניתן ולא צריך לטייל בכל האאוטבק של אוסטרליה בטיול אחד וגם לא במספר טיולים. מלבד העובדה שישנם איזורי אאוטבק מעניינים יותר ואיזורים אחרים שמעניינים פחות, גם קצב הטיול, חוויית הנהיגה, המרחקים ואופי הטיול שונים לחלוטין מטיול רגיל. טיול באאוטבק ייעשה בצורה שקולה יותר.

בתכנון טיול לאאוטבק של אוסטרליה, מומלץ להתמקד במדינה אחת עד 3 מדינות לכל היותר. השיקולים החשובים לבחור את מסלול הטיול שלכם צריכים להיות: רמת ההתמצאות שלכם עם נהיגה בשטח, מזג האוויר, איזור הטיול שלכם וכמות הזמן שברשותכם.

מסלולים אפשריים ומומלצים באאוטבק:

1. טיול באאוטבק של NSW- בעקבות הסטוריה, מורשת וקהילות אבוריג'יניות. מצוין למי שרוב זמנו יוקדש לסידני והסביבה.

2. טיול באאוטבק של QLD- בעקבות גיאולוגיה ויישובי אאוטבק אייקוניים. יכול להיות כטיול בסטייט בלבד, או עם המשך אל NT. טיול מצוין למי שמגיע לחקור את שונית המחסום הגדולה ויערות הגשם של אוסטרליה.

3. טיול באאוטבק של SA- מסע הרפתקאות בשטח. יכול להיות כטיול בסטייט בלבד, או עם המשך אל NT ואל WA. אחד ממסעות האאוטבק היפים של אוסטרליה.

4. טיול באאוטבק של WA- הרפתקאות, אתרי תיירות וגיאולוגיה. יכול להיות כטיול בסטייט בלבד, או עם המשך אל SA ו-NT. כמעט כל שטחיה של מערב אוסטרליה מוגדרים כאאוטבק. רוב הדרכים נטושות לחלוטין, ולכן אחת האופציות המומלצות היא לטייל בחוף המערבי עם גיחות פנימה והחוצה, או לחתוך את החוף המערבי אל החוף הדרומי דרך Gibb River Road, אחת מדרכי האאוטבק היפות ביותר באוסטרליה.

5. טיול באאוטבק של NT- אחד הטיולים הפופולאריים ביותר למטיילים שרוצים להתנסות ולהכיר את האאוטבק בפעם הראשונה. הטיול עובר בעקבות אייקוני מדבר אוסטרלים ובינהם אולורו– המונוליט הגדול בעולם, סלעי האולגאס, קינגס קניון והרי מקדונל. יכול להיות כטיול בסטייט בלבד, או עם המשך כמעט לכל סטייט אחרת, בזכות מיקומה של Northern Territory בדיוק במרכז היבשת. ריבוי האייקונים המדבריים בסטייט של הטריטוריה הצפונית הובילו לסלילת כבישים נוחים לנהיגה בין האייקונים הגדולים. יש עוד הרבה מה לראות גם מחוץ לכבישים המסודרים, אך בזכותם המטיילים מצביעים ברגליים ובוחרים להתנסות בפעם הראשונה בטיול אאוטבק בטריטוריה הצפונית.

כפי שכבר ציינו, מזג האוויר הוא שיקול משמעותי ביותר לבחירת המסלול שלכם: לא בכל עונה ניתן לטייל בכל איזור. עליכם לבדוק את החודשים בהם תרצו לטייל ולהתאים את המסלול לפיהם. למשל: טיול באאוטבק שבצפון היבשת עלול להיות מסוכן מאד בחודשים אוקטובר-מרץ בעקבות ריבוי גשמים המובילים לסופות, הצפות ושטפונות. מאידך, טיול באאוטבק של דרום אוסטרליה עלול להיות מאד לא נעים בחודשי הקיץ דצמבר-מרץ כשהטמפרטורות נעות בין 35-50 מעלות.

החוף המערבי של אוסטרליה

חוף מערבי אוסטרליה

תכנון הטיול באאוטבק

בשונה ממסלולי טיול אחרים באוסטרליה, טיול באאוטבק חייב להיות מתוכנן לפרטי פרטים.

מבחינת מסלול: תצטרכו מבעוד מועד לפתוח את המפה הגדולה של אוסטרליה ולהחליט מראש על מסלול הטיול שלכם, ולהכין גם דרכים חלופיות למקרים בהם הכביש חסום או ניזוק בעקבות מזג אוויר בעייתי. עליכם להכיר היטב כל עצירה וכל יישוב ולו הקטן ביותר שנמצאים על המסלול שלכם: עצירה יכולה להיות תחנת דלק, מקום לינה מסודר, פארק קרוואנים, אתר תיירותי במסלול, עיירה, יישוב או מקום להצטיידות באוכל ומים. המרחקים באאוטבק עצומים: לעיתים עוברות 4-5 שעות בין עצירה אחת לעצירה הבאה, ולא נדיר גם לטייל בדרכים עם 7-8 שעות בין שתי תחנות. מסלול באאוטבק חייב להיות מתוכנן באופן הגיוני, כך שיכלול עצירות להצטיידות באוכל ומים במשך היום (עד כמה שניתן), אפשרות למילוי דלק ברכב במשך היום (כי ממש לא נעים להתקע ללא דלק באמצע המדבר) והגעה למקום לינה אפשרי לפחות שעה וחצי לפני השקיעה.

טיפים מהמומחים:

  • מומלץ להוסיף 1-3 ימי ספייר לתכנית שלכם על כל שבוע טיול באאוטבק: וזאת למקרה שתרצו להשאר במקום מסויים יותר זמן, למקרה שנתקעתם עם הרכב ולא הספקתם להמשיך בזמן ליעד הבא או למקרה שהכביש מוצף או חסום.
  • מומלץ מאד לקרוא בבלוגים ובאתרי אנטרנט כמה שיותר מידע על מסלולי טיול דומים למסלול שלכם. לרוב בלוגים כאלו מלווים בתמונות וסיפורים של חוויות מהשטח ממקור ראשון.
  • שימו לב- חלק ממסלולי הטיול הפחות פופולאריים באאוטבק דורשים אישור מעבר מקהילות אבוריג'יניות בהן תעברו. לכן, מומלץ לוודא מול גורם מקומי באוסטרליה כמו מרכז המבקרים המקומי, או מול יועץ הטיולים שלכם האם אתם נדרשים לאישורי מעבר.

אאוטבק

רכב

הרכב איתו תצאו למסע באאוטבק, יהיה כל עולמכם במשך הטיול, ולכן הקדישו לו את מירב תשומת הלב. ראשית חשוב לדעת שישנם מסלולים רבים שבהם רק רכבי שטח עם גחון גבוה יכולים לעבור.

אם אתם שוכרים רכב, ודאו שחברת ההשכרה מאשרת לכם לנהוג בו גם באאוטבק. עליכם לעדכן את חברת ההשכרה במסלול המדויק שאתם מתכוונים לעשות, ובמיוחד אם אתם מתכוונים לרדת לכבישי עפר, כדי שחלילה לא תגלו שאתם לא מבוטחים על נזקים לרכב.

אם אתם מתכוונים לרכוש רכב, ודאו שהרכב המיועד מתאים למסלול הטיול שלכם באאוטבק. ביטוח טוב מכל הכיוונים הוא בגדר חובה. לאחר מכן הגיעו למוסך מומלץ כדי לבדוק האם ישנם ליקויים משמעותיים ברכב שדורשים טיפול וספרו למוסכניק על כוונתכם לנסוע לאאוטבק, כדי שישים לב לכל הפרטים הקטנים.

  • המלצה- העדיפו לשכור/לקנות רכב שבו קיים או ניתן להתקין מקרר לאחסון של מוצרי מזון ומים.

מערב אוסטרליה

ציוד שחובה לקחת לכל טיול באאוטבק

על ההכנה המקדימה שתעשו עשוי לקום וליפול הטיול שלכם באאוטבק. גם אם אתם מטיילים במסלול יחסית פופולארי, ובטח אם אתם מתכוונים לרדת לכבישי עפר שכוחי אל, זכרו שבאמצע הטיול במדבר יהיה לכם קשה מאד עד בלתי לטפל בתקלות, ולכן כל ההכנה המקדימה חייבת להיעשות בצורה מושלמת בעיר הגדולה ממנו תצאו אל השטח.

ציוד לרכב- חלפים בסיסיים, כאבלים, קומפרסור, מיכל שמן מנוע ונוזל קירור, גלגל/י ספייר, מיכל/י דלק כגיבוי לשטח, כפפות, אוהל ושק שינה ללינה בשטח למקרה הצורך, ערכת עזרה ראשונה, חבל גרירה, את חפירה, GPS מותאם לאיזור, מפה מוגדלת של אוסטרליה ומפה מוגדלת של האיזור/מסלול הטיול שלכם ממרכז המבקרים המקומי.

ציוד אישי- מים לכמות של כמה ימים טובים קדימה, צידנית עם אוכל וקרחונים, אוכל שאינו תלוי בקירור כגון נשנושים ושימורים, כלי אוכל, גזייה, תכשיר דוחה חרקים, רשתות לפנים, מוצרי היגיינה, קרם הגנה, ביגוד חם וקר.

  • שימו לב: הרשימה במאמר זה הינה רשימה חלקית ומתומצתת בלבד. לפני טיול באאוטבק מומלץ לקבל ייעוץ מורחב ע"י מומחים לאיזור או ע"י מרכזי המבקרים המקומיים כדי שלא לפספס אף פרט חשוב.

תקשורת בטיול

טיול באאוטבק הוא במקרה הטוב מתחיל במספר עשרות קילומטר מהציוויליזציה ומגיע למרחקים של מאות קילומטרים. אך בלא מעט מקרים כשתתחילו את המסלול האמיתי שלכם ותגיעו אל השטח, תהיו מרוחקים כבר מאות קילומטר מכל ציוויליזציה, ולכן יש לקחת בחשבון שתקשורת היא לא הצד החזק של הטיול. מה זה אומר?

סים מקומי חובה- מצד אחד אנו טוענים שסים מקומי הוא חובה, אך מצד שני הקליטה (לשיחות ולאנטרנט) כמעט ואינה קיימת. הקליטה קיימת בעיקר בקרבת היישובים/העיירות ותחנות הדרכים הקטנות שבדרך, ותו לא. כדי ליהנות מההזדמנות של מעט תקשורת בתחילת/סוף יום, דאגו לרכוש סים מקומי בעיר הגדולה לפני יציאתכם אל השטח. אנחנו ממליצים על סים של חברת טלסטרה.

טלפון לוויני הוא בהחלט אופציה ששווה לשקול בטיול לאאוטבק. ככל שמסלול הטיול שלכם יותר נידח, אתגרי ומרוחק מציוויליזציה, רצוי שתשכירו או תרכשו טלפון לוויני. אם אתם מתכוונים לחצות את היבשת ממזרח למערב או לצאת לדרך מאתגרת כגון Gibb River Road או אל Cape York, Simpson Desert ודומיהן, אין בכלל עניין של שיקול- מדובר בחובה! ניתן לשכור או לקנות את הטלפון הלוויני בארץ או באוסטרליה. אם אתם יוצאים רק לטעימת אאוטבק של מספר ימים במסלולים נוחים יותר (כמו אלו של QLD הסמוכים לחוף, או בכבישים הסלולים של ה-Red Center שבטריטוריה הצפונית), תוכלו לוותר על "התענוג".

פתרונות נוספים הם שימוש בערוצי תקשורת לחירום ברדיו המקומי ורכישת מכשירי קשר, אך הם מוגבלים בקרבה לכלי רכב אחרים שמטיילים באיזור.

באנגל באנגל

אזהרות והמלצות לטיול באאוטבק

אזהרות הן תמיד דבר מעצבן, אך הן יכולות להציל חיים. אנא הקדישו מזמנכם כדי לעבור על האזהרות הבאות:

Road Trains- "רכבות הדרכים" הן משאיות עצומות הגוררת אחריהן עשרות קרונות משא כדי להעביר אספקה אל יישובי האאוטבק. רכבות הדרכים נמצאות בכל שעות היום בדרכים, וגם לא מעט בלילה. הן פשוט טסות על הכביש. היו מוכנים וזהירים.

איסור נהיגה בלילה- אם באופן כללי אנו ממליצים לכל מטיילנו שלא לנהוג בלילה מחוץ לעיר באוסטרליה, אז בטח ובטח כשמדובר באאוטבק. חוסר ראייה של המסלול, ירידה מהשוליים והתנגשות באין סוף חיות בר וברכבות הדרכים הן רק חלק מהסכנות הטמונות בנהיגה באאוטבק בלילה. פשוט אל תקחו את הסיכון הזה!

התעדכנו במזג האוויר- לפני כל יום מומלץ לבדוק בחדשות המקומיות את מצב הדרכים והאם יש צפי למזג אוויר בעייתי מכל סוג שהוא (שטפונות/ סופות/ רוחות/מזג אוויר שרבי ולוהט). במידת הצורך המתינו יום נוסף או מספר ימים עד שהמסלול יהיה בטוח למעבר.

עדכנו את קרוביכם לאן אתם נוסעים- עדכנו משפחה וחברים לפני יציאתכם לאאוטבק, ובכל הזדמנות שיש לכם במשך המסלול. לא בכל לילה תוכלו לסיים עם קליטה. אם תגיעו במשך או בסוף היום לתחנת דרכים או לפאב, עדכנו גם את המקומיים מאין הגעתם ולאן פניכם מועדות.

אל תצאו לבד- טיול באאוטבק אינו מתאים לטיול סולו, לא משנה כמה נסיון יש לכם בנהיגה בשטח. האאוטבק הוא אחד השטחים המבודדים ביותר שקיימים בעולם המערבי ובכלל. לא בכל הזדמנות יהיה מי שיוכל לסייע לכם, וקיימים לא מעט סיפורים של מטיילים שנאלצו להמתין ברכב שלהם לילה או שניים כדי לקבל סיוע. אם לא הצלחתם לרתום חברים לטיול באאוטבק, תמיד ניתן להצטרף לטיול מאורגן מקומי או לחפש שותפים באוסטרליה- סביר להניח שתמצאו דיי בקלות!

בעלי חיים- לראותם בלבד: גמלים, כלבי דינגו, קנגורו, נחשים, עכבישים וקרוקודילים הם רק חלק מבעלי החיים שאתם עשויים לפגוש באאוטבק. זכרו כי מדובר בחיות בר שאינן מבוייתות, ויש לשמור מהן מרחק עד כמה שניתן: אם זה אומר שלא להכנס למקורות מים, לא להתקרב כדי ללטף קנגורו ולא לנסות לעשות סלפי עם גמל.

לסיכום

טיול באאוטבק הוא טיול שמתאים לכל אחד שמגיע עם ראש פתוח ורוצה לחוות את המרחבים ואת חיי השטח ללא כל התנאים של בתי המלון והעיר הגדולה! עליכם לתכנן היטב את מסלול הטיול: להתאים אותו לתקופה בה אתם מטיילים וכמובן שגם לרמת ההתמצאות שלכם עם עולם המדבר והג'יפים. אם תעשו את שיעורי הבית טוב יותר לפני הנסיעה, ועם קצת מזל בדרכים, סביר להניח שתראו את הטיול כחוויה בלתי נשכחת לכל החיים!

חומרים בנושא תכנון טיול באאוטבק הרבה פחות זמינים ברשת. שימו לב כי התכנון שלכם מתבסס על מידע והמלצות ממקור ראשון בלבד. תכנון המסע לאיזורים נידחים שכאלו, עלול להיות מסובך ומלחיץ- אנחנו מזמינים אתכם להוריד את הדאגות מהראש ולפנות אלינו לתכנון טיול מקצועי בדרכי האאוטבק המסתוריות של היבשת האדומה.

קינגס קניון אוסטרליה

אביתר תמיר
אביתר תמיר

יועץ תיירות וסוכן נסיעות מורשה מטעם משרד התיירות הישראלי, ומומחה לאוסטרליה וניו זילנד בדרגת זהב- הדרגה הגבוהה ביותר מטעם משרדי התיירות המקומיים.

לאחר שהייה ארוכה באוסטרליה וניו זילנד, החלטתי לפני 7.5 שנים לפתוח את נו ווריז טורס, ולעסוק בתכנון טיולים מותאמים אישית, כדי לחלוק אתכם את כל הטוב והשפע שהמדינות המיוחדות האלו מציעות למטיילים.

מוזמנים ליצור קשר עוד היום ויחד נבנה טיול של פעם בחיים!

שתף:
צרו איתנו קשר:
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
איירס רוק
אולורו – לבקר או לוותר?

אולורו / איירס רוק (Uluru / Ayers Rock) הוא אחד מפלאי הטבע הגדולים באוסטרליה. אולורו הוא אתר שיא הן מבחינת התיירים המבקרים באוסטרליה וגם מבחינה

קרא עוד »
השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!