הזוהר הדרומי

הזוהר הדרומי

הקדמה

יש לנו הרבה סיבות להמליץ על אוסטרליה למטיילים שרוצים ליהנות מיעד חדש, גדול ומגוון: מזג האוויר הנוח ברוב ימי השנה, בעלי החיים הייחודיים, חופי הים המנצנצים, הערים הגדולות היפות והאנשים הטובים. כך גם לא חסרות לנו סיבות להמליץ על ניו זילנד למטיילים שרוצים ליהנות מיעד טבע חדש ואולטימטיבי: נופים נדירים בדמות קרחונים ופיורדים, אגמי טורקיז, פסגות מושלגות, תהליכים בהתהוות וציפורים נדירות. ובתוך כל הטוב הזה, כדאי לדעת שבחודשים ספורים בשנה מתקיימת הן באוסטרליה והן בניו זילנד אחת מתופעות הטבע היפות ביותר- תופעת "הזוהר הדרומי".

תופעת הזוהר הדרומי

הזוהר הדרומי (גם האורות הדרומיים) או בלועזית האורורה אוסטרליס (aurora australis) הוא תופעת טבע מרהיבה ביופייה המתרחשת בעיקר חודשי החורף של אוסטרליה וניו זילנד: אידיאלי למטיילים בין סוף מאי לאוגוסט. כשהזוהר הדרומי מופיע, אורות צבעוניים מרקדים בשמי אוסטרליה וניו זילנד, בגווני ירוק, צהוב, סגול, ורוד, אדום וכחול. את הזוהר הדרומי שכיח יותר לתפוס באמצעות עדשת המצלמה ופחות בעין האנושית, אך גם בעין האנושית הדבר אפשרי.

הזוהר הדרומי

מקור השם "אורורה"

המילה הלועזית "אורורה" משמשת לבטא את אורות הזוהר בשני הקטבים: הדרומי והצפוני. השם נגזר משמה של אלת השחר הרומית אורורה, שחצתה את האוקיינוס ממזרח למערב כדי להכריז על עלות השמש. 

כיצד תופעת הזוהר הדרומי מתרחשת?

ראשית נבין במהרה את פעילות השמש וכיצד כדור הארץ מגן על עצמו מפניה. בשמש מתרחשים באופן קבוע תהליכים גרעיניים, מעין פיצוצים של חלקיקים. בתהליכים אלו, נפלטים חלקיקים טעונים לחלל ובין היתר מנסים להגיע אל כדור הארץ. התפרצות חלקיקי השמש לחלל נקראת גם "רוח השמש".

כדור הארץ כשלעצמו מוגן מחלקיקים המנסים לפגוע בו באופן תמידי על ידי שתי חגורות שטעונות בחלקיקים חשמליים- חגורות אלו מכונות "חגורות ואן אלן". לחגורות ואן אלן נקודת תורפה באיזורי הקטבים, הדרומי והצפוני, וכך "רוח השמש" מביאה איתה את החלקיקים הגרעיניים הפוגעים באטמוספירה של כדור הארץ. התנגשות החלקיקים עם מולקולות הגזים שבאטמוספירה יוצרת את האורות הצבעוניים המרהיבים שבשמיים.

הזוהר הדרומי מופיע בשלל צבעים, אך צבעו הבולט בדרך כלל הוא ירוק.  קרן האור הירוקה נוצרת כאשר "רוח השמש" מתנגשת עם מולקולות החמצן שבאוויר. צבעים אדומים נוצרים כשהחלקיקים מן השמש מתנגשים עם מולקולות מימן, וגווני כחול וסגול נוצרים כשהחלקיקים מן השמש פוגעים במולקולות החנקן.

כמו כן, הזוהר הדרומי יכול להופיע בשמיים במגוון צורות: בצורת מערבולת, בצורת וילון, בצורת קשת, בצורת קרן אור ועוד..

הזוהר הדרומי

איך צופים בזוהר הדרומי?

מופע האורות המרהיב בשמי הקוטב הדרומי ובקרבתו (ניו זילנד ואוסטרליה) בהחלט מצדיק שתעשו מאמץ בשביל לתפוס אותו. אך הדבר לא תמיד אפשרי. הסיכויים לתפוס את הזוהר הדרומי גדלים אם מתקיימים מספר תנאים:

  • מיקום גאוגרפי- אורות הזוהר נצפים בצורה חזקה יותר ככל שנמצאים קרוב יותר לקוטב. כלומר, הזוהר הדרומי מופיע במלוא הדרו באנטארקטיקה. בהנחה שאתם לא מתכוונים להגיע לשם כרגע, ניו זילנד ואוסטרליה הן היעד השני הטוב ביותר לצפות בזוהר הדרומי. החלקים הטובים ביותר בניו זילנד לצפייה בזוהר הדרומי הם אגם טקאפו, הר קוק וחבל הקטלינס (בדגש על האי סטיוארט איילנד). באוסטרליה מדובר באי טסמניה ובמדינת ויקטוריה. 
  • זמן- תופעת זוהר הקוטב מתרחשת לרוב בין החודשים אפריל-ספטמבר, אך שיאה הוא בחורף המקומי- בין החודשים מאי לאוגוסט. אין טעם לרדוף את אורות הזוהר בקיץ, בסתיו המוקדם ובאביב המאוחר.
  • לוקיישן- קשה עד בלתי אפשרי לתפוס את הזוהר הדרומי כשנמצאים באיזורים מיושבים, בעקבות אורות העיר ובעקבות הזיהום. כמו כן, שמיים מעוננים או לילות עם ירח מלא אינם מאפשרים לזוהר הדרומי להתפרץ. במילים אחרות, מומלץ להגיע למקום חשוך ככל האפשר כשהשמיים נקיים לחלוטין. כדאי לדעת שגם המצאותכם על הר או גבעה עשויה להגדיל את הסיכויים למצוא את הזוהר הדרומי.

האם יש דרך לדעת מתי הזוהר הדרומי עשוי להתפרץ?

בטווח הארוך, לא. לא ניתן לבדוק תחזית מספר חודשים או שבועות מראש. אך בטווח הקצר, לגמריי כן. אחד ממעריצי הזוהר הדרומי החליט לפתח כלי המודד את עוצמתו הצפויה של הזוהר במשך שעות היום. הכלי מספק תחזית ל-3 ימים קדימה, אך התחזית מדוייקת יותר באותו היום, בעקבות השינויים הבלתי צפויים המתרחשים לעיתים תכופות בשמיים ובמזג האוויר. עוצמת הזוהר מבוטאת על ידי מדד בשם KP. בין 1 ל-9. ככל שמדד ה-KP גבוה יותר, כך עוצמת הזוהר חזקה יותר והסיכויים לצפייתו גבוהים יותר.  

הזוהר הדרומי

לוקיישנים לצפייה בזוהר הדרומי בניו זילנד

חבל הקטלינס והאי סטיוארט איילנד- חבל הקטלינס המרוחק מיושב בדלילות ושטחים רבים בו נקיים כמעט לחלוטין מזיהום אוויר. על אחת כמה וכמה כשמדובר באי סטיוארט איילנד. כ-85% משטחו של האי הם פארק לאומי. פירוש שמו המאורי של הפארק הלאומי Rakiura National Park השוכן באי הוא: "ארץ השמיים הזוהרים", מה שמרמז על הסיכויים הגבוהים לצפייה באורות הדרומיים באי בחודשי החורף. זכרו כי חבל הקטלינס והאי סטיוארט הם מהאיזורים הגשומים והקרים ביותר בניו זילנד ולכן הצטיידו בלבוש סופר מחמם, במיוחד בחודשי החורף. 

אגם טקאפו והר קוק- לצד אגם טקאפו המרהיב שוכן יישוב קטן ביותר ולא מעבר לכך. כשעה נסיעה מהאגם נמצא גם הר קוק- ההר הגבוה ביותר בניו זילנד. הן אגם טקאפו והן הר קוק שייכים לשמורת טבע המוגדרת כ- Dark Sky Reserve – כלומר, שמורת טבע עם שמיים מהחשוכים ביותר בעולם. לא צריך להתרחק יותר מדי כדי לנסות ולתפוס את השמיים המסנוורים בחודשי החורף. אפשרות מצוינת היא להגיע לפסגתו של Mount John ולהמתין בסבלנות לאורות.

לוקיישנים לצפייה בזוהר הדרומי באוסטרליה

האי טסמניהאם יופייה של טסמניה אינו מספיק, יש שיגידו שהיא הלוקיישן הטוב ביותר לצפייה בזוהר הדרומי ברחבי ניו זילנד ואוסטרליה. טסמניה היא אי ענק המיושב בדלילות מלבד עריו הגדולות הוברט ולונססטון. היא ממוקמת על אותם קווי הרוחב של האי הדרומי של ניו זילנד ולכן אורות הדרום נשקפים ממנה בצורה אידיאלית. לטזמניה איים קטנים רבים מהם ניתן לתפוס את הזוהר. האי הידוע ביותר ממנו נשקפת חגיגה של צבעים לעיניים הוא ברוני איילנד- Bruny Island. מקומות מצוינים נוספים הם מפסגתו של הר וולינגטון הסמוך להוברט ופנים האי שכמעט ואינו מיושב.

האם בטוח אוכל לראות את הזוהר הדרומי?

התשובה היא לא, ולכן לא כדאי להגיע במיוחד לניו זילנד ולאוסטרליה כדי לצפות בזוהר הדרומי. אך אם אתם מתכוונים להגיע לקראת החורף, בשלהי החורף או בשיא החורף, בהחלט שווה לנסות ולרדוף אחריו. הזוהר הדרומי הוא תופעה שתלויה אך ורק בטבע. המתכון הקרוב ביותר להצלחה הוא לעמוד בכל התנאים החשובים: מקום חשוך, לוקיישן נכון והגעה בעונה הנכונה. 

הזוהר הדרומי

כדאי לקרוא גם על: טיסות לאוסטרליה וטיסות לניו זילנד

אביתר תמיר
אביתר תמיר

יועץ תיירות וסוכן נסיעות מורשה מטעם משרד התיירות הישראלי, ומומחה לאוסטרליה וניו זילנד בדרגת זהב- הדרגה הגבוהה ביותר מטעם משרדי התיירות המקומיים.

לאחר שהייה ארוכה באוסטרליה וניו זילנד, החלטתי לפני 7.5 שנים לפתוח את נו ווריז טורס, ולעסוק בתכנון טיולים מותאמים אישית, כדי לחלוק אתכם את כל הטוב והשפע שהמדינות המיוחדות האלו מציעות למטיילים.

מוזמנים ליצור קשר עוד היום ויחד נבנה טיול של פעם בחיים!

שתף:
צרו איתנו קשר:
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
איירס רוק
אולורו – לבקר או לוותר?

אולורו / איירס רוק (Uluru / Ayers Rock) הוא אחד מפלאי הטבע הגדולים באוסטרליה. אולורו הוא אתר שיא הן מבחינת התיירים המבקרים באוסטרליה וגם מבחינה

קרא עוד »
השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!