עדכוני קורונה באוסטרליה וניו זילנד

עדכוני קורונה באוסטרליה וניו זילנד

תוכן עניינים- מצב הקורונה באוסטרליה וניו זילנד

האם אפשר לטוס לאוסטרליה וניו זילנד?

בשלב זה אוסטרליה וניו זילנד סגורות לתיירות בינלאומית עד לסוף שנת 2021. המועד המדויק לפתיחת הגבולות בשנת 2022 עדיין אינו ידוע. אנו בנו ווריז טורס נמשיך כל העת לעדכן בצפי פתיחת הגבולות, בהנחיות המשתנות ובמבצעי החיסונים הנמצאים בשיאם בימים אלו.

דף זה עודכן לאחרונה ב-17/09/21 בשעה 00:00

מבצע החיסונים וצפי פתיחת הגבולות באוסטרליה 

סטטיסטיקות:

כ-14.5 מליון תושבים חוסנו לפחות במנה אחת, המהווים כ-56% מאוכלוסיית המדינה. מתוכם כ-9 מליון תושבים כבר חוסנו בשתי המנות, והיתר צפויים להשלים את החיסון השני בשבועות הקרובים. 

המשך מבצע החיסונים:

16/09/21: אוסטרליה חצתה באופן רשמי את סף 70% האזרחים שקבלו חיסון ראשון מתוך האוכלוסייה הזכאית, ונכנסה ליישורת האחרונה של מבצע החיסונים- הרשויות פועלות בקצב מהיר להמשיך לחסן מקסימום אזרחים ברחבי היבשת, תוך השלמה מהירה של החיסון השני לכלל האוכלוסייה שממתינה לו.

10/07/21: החל מחודש יולי 2021- אוסטרליה מתקדמת במבצע החיסונים בקצב גבוה מאד, ומספרי המחוסנים צפויים להמשיך ולטפס משמעותית בתקופה הקרובה. עד לסוף חודש אוקטובר, אוסטרליה צפויה להגיע לרף 70%-80% מחוסנים שהציבה לעצמה, כדי להתחיל בהסרת המגבלות ופתיחת הגבולות. 

הצהרות ממשלתיות ועדכוני תקשורת אחרונים בנושא פתיחת הגבולות:

15/09/21: חברת התעופה הלאומית של אוסטרליה קוונטאס, מוציאה עדכון שיוצר הד רב בציבור: לטענתם, בזכות ההצלחה של מבצע החיסונים בחודשיים האחרונים, נראה כי ב-18 בדצמבר, יחודש עולם התיירות הבינלאומי של אוסטרליה לאחר שנה ו-9 חודשים. כרגע היעדים אליהם קוואנטס מצפה לטוס כבר בדצמבר 21 הם: טוקיו, פיג'י, לוס אנג'לס, סינגפור, הונלולו וונקובר. טרם ברור האם כבר בתאריך זה יוכלו זרים להכנס לאוסטרליה ובפרט ישראלים, או שרק אוסטרליים יוכלו לצאת, והאם יעדים נוספים ייפתחו באמצעות חברות תעופה זרות כגון קטאי פסיפיק. 

13/09/21: אוסטרליה כבר לא מתביישת לדבר בקול רם על פתיחת הגבולות. הרשויות הודיעו על השקת אפליקצייה חכמה שברק באמצעותה ניתן יהיה להכנס לגבולות היבשת: האפליקצייה תדווח לרשויות בין היתר על הסטטוס החיסוני והמצב הבריאותי של המטיילים ותאפשר מעבר מזורז בשעריה של אוסטרליה. מכאן ניתן להבין שאוסטרליה תתעדף כניסה של מחוסנים בשעריה.

23/08/21: במהלך מסיבת עיתונאים, ראש הממשלה סקוט מוריסון מאשר היום בפעם השנייה בחודש האחרון שאוסטרליה מתכוונת להפתח לאחר שהמדינה תגיע לרף של 70% או 80% מחוסנים. הרף צפוי להחצות כבר לקראת חודש נובמבר. סקוט מוריסון מציין שהגיע הזמן שאוסטרליה תלמד "לחיות לצד הנגיף" כמו שהיא יודעת להתמודד עם נגיפים ווירוסים אחרים.

01/08/21: ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון מעדכן כי מטרת היעד לפתיחה ראשונית של הגבולות לתיירות בינלאומית ממדינות המוגדרות כבעלות סיכון נמוך להפצת הנגיף, הוא לאחר שאוכלוסיית היבשת תחצה את רף 80% המחוסנים פעמיים. לטענתו ניתן לחצות את הרף כבר בתחילת 22.

20/06/21: ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון וגורמים נוספים בממשלה הצהירו לאורך כל השנה האחרונה שהתיירות הבינלאומית לאוסטרליה תחודש אך רק לאחר השלמת מבצע החיסונים, על מנת להשיג חיסוניות עדר, ולאחר שיראו כי הנגיף בדעיכה ואינו מסכן את תושבי אוסטרליה. הגורמים האחראיים באוסטרליה אינם מעדכנים את הציבור באופן תכוף על מועד פתיחת הגבולות. הם מעדיפים קודם כל לטפל בנגיף מבית, ובהמשך לבדוק את התקדמות החיסונים כדי לקבל החלטות. 

הצפי שלנו: זוהי דעתנו האישית בלבד המתבססת על ההצהרות שניתנו לתקשורת ולציבור בעבר וכן על הלך הרוח באוסטרליה:

15/09/21: לאחר ההצהרות של ממשלת אוסטרליה על השקת אפליקציה חכמה שבאמצעותה מטיילים יכנסו בשערי המדינה, ולצד ההצהרה של חברת התעופה הלאומית קוונטאס על חידוש קווי תעופה אל אסיה, אירופה והפסיפיק, נראה שאוסטרליה בדרך לפתיחה הדרגתית של הגבולות החל מסוף חודש דצמבר 21. בין אם תיירים יוכלו להכנס לאוסטרליה כבר בדצמבר ובין אם לא, אנו ממשיכים לדבוק בפתיחת הגבולות למטיילים זרים עוד ברבעון הראשון של 2022.

20/06/21 ועד 15/09/21: עד כה ניתנה הערכה גסה מאד המדברת על החצי הראשון של שנת 2022, מבלי להתייחס לחודש מדוייק. להערכתנו, על אף הפסימיות שליוותה את תחילת מבצע החיסונים הישנוני והמסורבל של אוסטרליה- אם קצב החיסונים ישאר גבוה, ישנם סיכויים גבוהים לפתיחת הגבולות כבר ברבעון הראשון של השנה, עוד בתקופת הקיץ של דרום אוסטרליה.

האם כדאי כרגע לתכנן טיול לאוסטרליה? תשובה זו היא דעתנו בלבד!

תלוי למי: בעקבות ההתפתחויות החיוביות שנרשמו באוסטרליה מבחינת ההצהרות של ראש הממשלה ומבחינת העלייה המהירה של אחוזי המחוסנים, יתכן שנראה פתיחה הדרגתית של הגבולות ממש בתחילת 2022. למרות כל זאת, איננו יודעים האם הפתיחה תהיה רק לאזרחים ממדינות מסויימות ותחת אילו תנאים. אם אתם מוגבלים לתאריך מדוייק, במיוחד בחצי הראשון של שנת 2022, מומלץ לתכנן רק את המסלול ללא הזמנת שירותי קרקע, או להמתין עם תכנון המסלול.  

אם אתם גמישים מבחינת תאריכים, כך שתוכלו להזיז את התכניות במקרה הצורך, או שאתם מעוניינים להגיע לאוסטרליה בחצי השני של שנת 2022, תוכלו כבר כעת לצאת לדרך בתכנון המסלול ולשריין שירותי קרקע עם ביטול חינם למקרה הצורך. 

לחצו כאן כדי לתכנן איתנו טיול חכם בתקופת הקורונה לאוסטרליה על בסיס מסלול והזמנות עם ביטול חינם.
 

מבצע החיסונים וצפי פתיחת הגבולות בניו זילנד

סטטיסטיקות:

כ-3 מליון תושבים חוסנו לפחות במנה אחת, המהווים כ-62% מאוכלוסיית המדינה. מתוכם כ-1.5 מליון תושבים כבר חוסנו בשתי המנות, והיתר צפויים להשלים את החיסון השני בשבועות הקרובים. 

הצהרות ממשלתיות ועדכוני תקשורת אחרונים בנושא פתיחת הגבולות:

12/08: היום ג'סינדה ארדרן פנתה לאזרחי ניו זילנד בהצהרה משמעותית. מתוכננת פתיחת גבולות הדרגתית ואיטית החל מחודש ספטמבר. השלב הראשון ייארך כחצי שנה, החל מספטמבר 21 ועד סביבות פברואר 22. בשלב זה הגבולות ייפתחו באופן חד צדדי בלבד לאזרחי ניו זילנד. הם יוכלו לטוס לחופשה ולשוב לארצם עם/ללא הגבלות בהתאם למדינה ממנה באו- עד סוף שנת 2021 כל הניו זילנדיים יחוייבו בבידוד במלונית/בבית, והחל מתחילת 2022 בכוונת הממשלה לאפשר בידוד ביתי לשבים ממדינות בעלות סיכון בינוני-גבוה ולאפשר לשוב ללא בידוד כלול לחוזרים ממדינות בעלות סיכון נמוך.

השלב השני עליו דובר מעט מאד בהצהרה הוא פתיחת הגבולות בצורה דו צדדית, כך שמטיילים יוכלו לשוב ולבקר בניו זילנד. יתכן ששלב זה יקרה כבר עד סוף הרבעון הראשון בפברואר או מרץ, אך יתכן שיתעכב גם לכיוון אמצע השנה. פתיחת הגבולות לתיירים תלויה באחוז המחוסנים בניו זילנד ובמצב הקורונה בעולם בתחילת 2022. אנו נמשיך לעדכן.

01/07: אם היה נראה כי החלום להגיע לניו זילנד לא עומד להתממש גם בשנה הבאה, נראה כי חל שינוי משמעותי בגישתה לנוכח התקדמות החיסונים במדינה: 

בחודש האחרון, במספר הצהרות שונות, ג'סינדה ארדרן פנתה לציבור בבקשה לשתף פעולה עם מבצע החיסונים על מנת לשמור על בריאות תושבי המדינה. ישנן רמיזות בנושא חידוש התיירות עוד הקיץ (רבעון ראשון של 2022)- אך גם בניו זילנד, עדיין אין אזכור לתאריך מדוייק או חודש רשמי.

20/06: ראשת ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן היא זו שאחראית בעיקר על ההצהרות לתקשורת ולציבור בניו זילנד בנושא חידוש התיירות הבינלאומית לניו זילנד. עד לאחרונה כל הצהרותיה של ג'סינדה ארדרן לוו בקו נוקשה וברור מאד: ניו זילנד אינה עומדת להפתח עד שכל תושבי ניו זילנד יהיו מוגנים מפני הנגיף. ג'סינדה ארדרן הוסיפה ואמרה כי ניו זילנד תחכה לבחון את דעיכת הקורונה בעולם ואת השפעת החיסונים, לפני שיתקבלו החלטות על פתיחת הגבולות במדינה. 
 

המשך מבצע החיסונים:

01/07/21: לאחר עיכובים ארוכים בקבלת משלוחי החיסונים, ניו זילנד החלה במבצע החיסונים בקצב לא רע בכלל. לאחר מכן נתקעה שוב עם מלאים קצרים, וכל פעם מחדש תלויה באספקה חדשה שעתידה להגיע. כחלק ממבצע החיסונים, נקבעו מראש לוחות זמנים לקבלת החיסון על פי קבוצות גיל באוכלוסייה. קבוצות הסיכון ועובדים חיוניים כבר קיבלו את החיסון וכעת מתחסנת קבוצת בני ה-60 ומעלה. בתחילת אוקטובר החיסונים צפויים להפתח לקבוצת הגיל האחרונה: 16-35. ראשת הממשלה, ג'סינדה ארדרן הודיעה כי בחודש הקרוב צפויים לנחות בניו זילנד כמליון מנות חיסון נוספות כדי להמשיך את מבצע החיסונים בקצב גבוה ללא הפסקות חוזרות ונשנות.

הצפי שלנו: זוהי דעתנו האישית בלבד המתבססת על ההצהרות שניתנו לתקשורת ולציבור בעבר וכן על הלך הרוח בניו זילנד:

20/06 ועד היום: הקיץ נמשך בין דצמבר למרץ, ויתכן שאם אכן תתקבל החלטה על פתיחת הגבולות בניו זילנד, היא תחול רק בחלקו האחרון של הקיץ. בנוסף, מאחר וניו זילנד היא מדינת תיירות מובהקת, ומכיוון שעונת השיא (חודשי הקיץ) נחשבת קצרה, קשה לראות כיצד כל כך הרבה תושבים המעורבים בתעשיית התיירות בצורה כזאת או אחרת, ייאלצו לחכות עוד שנה שלמה עד לקיץ הבא. אם לשפוט לפי התקופה האחרונה, אנחנו מציעים לכל אחד שמתעניין בטיול לניו זילנד להמשיך להתעדכן באופן תדיר בהתפתחויות ואולי להיות מופתע בקרוב. 

האם כדאי כרגע לתכנן טיול לניו זילנד? תשובה זו היא דעתנו בלבד!

בשלב זה אנו ממליצים לתכנן טיול אך ורק למטיילים שגמישים בתאריכים ויכולים להגיע לניו זילנד החל מאמצע חודש פברואר, או תחילת מרץ (עדיף). ניתן להחליט האם להמנע מהזמנת שירותי קרקע כרגע ולהתמקד רק במסלול, או להזמין אותם לפי מדיניות "ביטול חינם ותשלום במקום". מכיוון שבניו זילנד זמינות מקומות הלינה והרכבים נמוכה משמעותית מהזמינות באוסטרליה, במידה והגבולות יפתחו, מטיילים עלולים למצוא את עצמם עם אפשרות לטוס, אך ללא מקומות לינה ואמצעי תחבורה במחירים סבירים. בכל מקרה אין צורך להזמין טיסות, ומחיריהן לא יתייקרו גם בהמשך, בסמוך למועד הנסיעה! נחזור ונדגיש, מדובר בסיכון מסויים, אך הזמנה נכונה מספקים אמינים שמאפשרים מדיניות מתחשבת של ביטול ותשלום בהתאם לנסיבות, בהחלט מורידה את הסיכונים.

 לחצו כאן כדי לתכנן איתנו טיול חכם בתקופת הקורונה לניו זילנד על בסיס מסלול והזמנות עם ביטול חינם.

מצב התיירות באוסטרליה וניו זילנד- עלייתה ונפילתה של הבועה הטזמנית

השהיית הסכם הבועה הטזמנית

הבועה הטזמנית היא הסכם בין ממשלות אוסטרליה וניו זילנד המאפשר לתושבים לטייל בין שתי המדינות ללא צורך בבידוד. ההסכם יצא לדרך באפריל 21 ובתאריך 23/07/21 ממשלת ניו זילנד החליטה להשהותו לתקופה של כ-8 שבועות בעקבות התגברות התחלואה בשתי המדינות, כשמוקד ההתפרצות הוא באוסטרליה.

מדוע הבועה הטזמנית כה בעייתית?

כחלק מבועת הטיולים בין שתי המדינות, משפחות התאחדו מחדש ועסקי תיירות רבים שהיו על סף קריסה הצליחו להתאושש מעט, או לחלופין להשאר "על אדים" לתקופת זמן נוספת. עם זאת כמעט מדי שבוע/שבועיים (נגזים אם נאמר חודש) תיירים בודדים שחלו הכניסו טיסות שלמות במקרה הטוב, וערים ומחוזות שלמים במקרה הפחות טוב לבידוד. הבועה הטזמנית היא "הרע במיעוטו" עבור שתי הממשלות אשר מנסות לשמור על הכלכלה והשפיות של התושבים, אך לבועה יש המון מגרעות: מאחר ועדיין רוב התושבים בשתי המדינות אינם מחוסנים, לכל מקרה של חשיפה או מגע עם חולה יש השלכות חמורות על הבועה הטזמנית כשעשרות/מאות/אלפי אנשים נפגעים באופן מיידי: מבידוד, מתחלואה ומאיבוד כספם וחופשתם. מעגל החשיפה לחולים תוך כדי הבועה לא צפוי להסתיים עד שתושג חיסוניות עדר, וכשממשלות אוסטרליה וניו זילנד סומכות אך ורק על עצמן, ככל הנראה שעד לפתיחת הגבולות הרשמית לא נראה בועות תיירות נוספות מול מדינה כזאת או אחרת. כיום, לאחר כשלון הבועה שהיה צפוי מראש, מבינים באוסטרליה ובניו זילנד שאין פתרון אחר מלבד חיסוניות העדר של האוכלוסייה, ולכן ממשיכים לעבוד במרץ על מבצעי החיסונים במדינות.

מדיניות "אפס הכלה"- האם נגיף הדלתא שינה את כללי המשחק?

אוסטרליה וניו זילנד ממשיכות כל העת להוכיח כי הן נוקטות במדיניות אפס הכלה לקורונה. במקרה הטוב ערים ומחוזות, ובמקרה הפחות טוב מדינות (סטייטס) שלמות באוסטרליה נכנסות לסגור ארוך טווח לאחר שמתקבלים דיווחים על עשרות מאומתים לקורונה בלבד. בניו זילנד חוסר הפרופורציה גדול אף יותר, והמדינה כולה נכנסת לסגר עם קבלת דיווח על מאומת אחד בלבד- לראייה המדינה כולה נכנסה לסגר באמצע אוגוסט 21 בעקבות חולה מאומת אחד בעיר אוקלנד. עד היום (06/09) תושבי האי הדרומי סובלים מהגבלות וסגרים למרות שהתפרצויות הקורונה התגלו באי הצפוני בכלל.

בשתי המדינות לא מתכוונים להרפות ממדיניות אפס ההכלה עד לסוף השנה הקרובה לפחות. בעקבות וריאנט הדלתא, סקוט מוריסון הודיע כי אוסטרליה צפויה "לרדת מהעץ" של מדיניות אפס ההכלה מיד עם ההגעה לרף ה-70%-80% מחוסנים, בעקבות לחץ עצום שהגיע לשיאים חדשים בחודשיים האחרונים ובעקבות ההבנה שלא ניתן יהיה להמשיך ולשמור על 0 מקרים, והחיים צריכים להמשך.

אם באוסטרליה הכל הולך לאט, בניו זילנד הדברים כמעט הולכים אחורה במקום קדימה. גלגלי השיניים חורקים. ג'סינדה ארדרן יחד עם משרד הבריאות מבולבלים בעקבות גל הדלתא החדש שפוקד את המדינה. רק כעת, לאט לאט, ההבנה מחלחלת למקבלי ההחלטות בניו זילנד, שלא יהיה ניתן להמשיך לחיות עם הטלת סגרים בכל שני וחמישי באופן גורף על כל האוכלוסייה. הציבור עדיין ממושמע ורוחש אהדה רבה למקבלי ההחלטות, אך לאחר ההצהרה המשמעותית שניתנה ב-12/08, הסדקים הראשונים במדיניות אפס ההכלה כבר מורגשים.

הפרשנות שלנו: סביר להניח שנראה את אוסטרליה מצטרפת לרוב מדינות העולם המערבי בשנת 2022 ומאפשרת כניסה למדינה גם במחיר של עלייה בתחלואה מסיבות רבות- העיקריות שבהן היא הבחירות לפרלמנט שעל הפרק בשנת 2022 וכן קרבתו של ראש הממשלה סקוט מוריסון למנהיגי העולם המערבי שנוקטים בגישה ברורה מאד- פתיחת הגבולות והמשך החיים לצד הקורונה, תוך כדי החלת תווים ירוקים ומדיניות קורונה לעסקי התיירות.

בניו זילנד הדברים קצת פחות ברורים. מצד אחד ראשת הממשלה ג'סינדה ארדרן הוכיחה לא פעם שהיא עובדת בעיקר לפי ה"אני מאמין" שלה: היא דואגת יותר לאינטרסים הפנימיים של המדינה, וזוכה לאהדה כמעט מוחלטת מצד האזרחים. מרבית ההחלטות הקשות שלקחה עד היום ג'סינדה ארדרן מאז פרוץ הקורונה, כגון הטלת הסגרים וניתוקה של ניו זילנד מהעולם, לאורך כמעט שנה וחצי, לוו בתמיכה של האזרחים שאינם מפעילים לחץ גדול לשנות משהו. 

מן העבר השני, כפי שניתן היה לחזות את שינוי הגישה של ראשת הממשלה בנוגע לפתיחת הגבולות, בזכות ההפצרות התכופות בתושבים ללכת ולהתחסן, יחד עם רמיזות על שינויי גישה כבר ביוני 21, כך גם הסבירה ראשת הממשלה לתושבים שבשנת 2022 יהיה קשה יותר להשאיר את ניו זילנד מנותקת מן העולם. ג'סינדה התחייבה גם בהצהרה על פתיחת הגבולות שניתנה באוגוסט 21 שלא תהסס להטיל סגרים מקומיים במקרה של עלייה בתחלואה בשנה הבאה, אך גם הוסיפה שככל הנראה מה שהיה הוא לא מה שיהיה. לסיכום, אנו צופים שרק לאחר פתיחת הגבולות לתיירות בינלאומית, הגישה הקשוחה משהו של הממשלה הניו זילנדית תהפוך למכילה יותר. ועדיין, כל עוד לא תהיה ירידה בתחלואת הקורונה בעולם, יותר מסביר שהגבולות לא יפתחו לתיירות בינלאומית, בדיוק מהסיבה הזו- שלא להכיל את התפשטות הקורונה.

ויזות לאוסטרליה וניו זילנד

נכון להיום לא ניתן להגיש בקשות ויזה לאוסטרליה או ויזה לניו זילנד. כל עוד הגבולות סגורים ואין צפי רשמי ומדוייק לפתיחת הגבולות, הבקשות יסורבו או שיחזירו לכם את הבקשה, כך שתפסידו זמן וכסף.

מטיילים שנסיעתם לאוסטרליה וניו זילנד בוטלה בעקבות משבר הקורונה בשנה שעברה יהיו זכאים לחידוש הויזה שלהם באופן אוטומטי או לקבלת החזר כספי עבור הויזה. כל הזכאויות בגין הויזות שהוגשו יינתנו אך ורק לאחר חידוש התיירות לשתי המדינות, כששירותי בקרת הגבולות והשגרירות ישובו להתעסק בויזות.
 

דרישות לכניסה לאוסטרליה וניו זילנד

אנו מקווה שאת הפסקה המשמחת ביותר בעמוד הזה נוכל לכתוב בקרוב מאד. אנו נמשיך לעדכן בכל התפתחות בנושא פתיחת הגבולות לתיירות בינלאומית באוסטרליה וניו זילנד בתקופת הקורונה.