4  מפלים מומלצים לכל מטייל באוסטרליה 

4  מפלים מומלצים לכל מטייל באוסטרליה 

אוסטרליה יבשת מדברית כמעט לחלוטין ועדיין זורמים לאורכה ולרוחבה אלפי מפלים. רוב המפלים היפים והשוצפים נמצאים על החוף המזרחי, או בקרבתו. אחרים נמצאים בחוף הדרומי ובטזמניה ומעט מפלים מומלצים נמצאים בחוף המערבי ובטריטוריה הצפונית. במאמר זה נסקור את ארבעת המפלים המומלצים ביותר באוסטרליה למטייל על פי מספר פרמטרים חשובים: 

  • נגישות: האם ניתן להגיע אל המפלים ברכב או שיש צורך בטיסה/שייט, האם משפחות ומטיילים בעלי מוגבלות יכולים להגיע בקלות, האם יש צורך בהליכה ארוכה והאם יש עלות כספית גבוהה כדי להגיע אל המפלים. כאן כדאי לציין שבמערב אוסטרליה ובטריטוריה הצפונית נמצאים מספר מפלים יפהפיים, אך הם אינם נכללים במאמר מזה, מכיוון שאינם נגישים לרוב המטיילים: הן מבחינת היעד המרוחק המצריך רכב שטח או שייט מיוחד, והן מבחינת העלות הכספית והמאמץ הפיזי שנדרשים כדי להגיע אליהם.
  • עונות מומלצות לביקור: האם המפלים זורמים בעוצמה בכל השנה, או רק למשך תקופה קצרה ובאילו תקופות מזג האוויר מאפשר להגיע אליהם.
  • יופיים של המפלים: על הנייר היופי הוא הפרמטר החשוב ביותר, אך בארץ כה גדולה עם איזורי אקלים ותנאים טופוגרפיים שונים ממקום למקום, אי אפשר לקחת רק את היופי בחשבון. בסופו של דבר, מטרתו הראשית של המאמר היא להציע 4 מפלים נגישים ויפים לכל סוגי המטיילים באוסטרליה, ולכן המאמר אינו מתבסס רק על היופי.

שימו לב: כל ההסברים על המפלים ודרכי הגישה מעודכנים נכון לאוגוסט 2021. יתכנו שינויים בדרכי הגישה, בעמדות התצפית, בעונות ובתקופות בהם אתם מגיעים למפלים וכמובן שבראייתכם הסובייקטיבית את המפלים. 

במקום הרביעי: Fitzroy Falls, NSW 

מפלי פיצרוי נמצאים בעמק הקנגורו היפהפה (Kangaroo Valley), במרחק של כשעתיים נסיעה מדרום לעיר סידני. יש לחנות את הרכב במרכז המבקרים המקומי הנקרא על שמם של המפלים. במרכז המבקרים מוצגים הסברים על חיות הבר המתגוררות בשטחים הפתוחים של עמק הקנגורו, ועל התרבות האבוריג'ינית שהתקיימה במקום לפני הגעתו של האדם הלבן. ממרכז המבקרים יוצאת טיילת קצרה ונגישה למשפחות ולכסאות גלגלים, שתוביל אתכם לתצפית מהחלק העליון של המפלים הנשפכים אל העמק מגובה של כ-80 מטרים. המראות יפהפהיים לאורך רוב עונות השנה. היתרון הגדול של מפלי פיצרוי הוא קרבתם לעיר סידני והאפשרות לצפות בהם בתקופה בה המפלים בשיאם- עונת החורף של דרום אוסטרליה. עונת החורף בדרום אוסטרליה מזכירה את עונת החורף בישראל, עם טמפרטורות מתונות, גשמים לפרקים ואפשרות לטיולים בטבע.

מפל באוסטרליה

במקום השלישי: Nelson Falls, TAS

מפלי נלסון נמצאים בסמוך לחוף המערבי של האי טזמניה. האי טזמניה שוכן מדרום ליבשת אוסטרליה ונחשב כאחת מהמדינות הפנימיות המרכיבות את הפדרציה של אוסטרליה. הציוויליזציה הקרובה ביותר למפלים היא עיירת הכורים קווינסטאון- ממנה ניתן להגיע למפלים בנסיעה של כחצי שעה (אל לכם להתבלבל עם קווינסטאון המרהיבה שבניו זילנד).

הבחירה במפלי נלסון היא המכלול של המקום, הפעם כנגד כמעט כל הפרמטרים: דווקא ריחוק המפלים מהערים הגדולות ומיבשת אוסטרליה, ותקופת האביב שהיא התקופה המומלצת ביותר לצפייה במפלים בטזמניה מצד אחד, אך מצד שני אינה תקופה פופולארית לטיול באי, היא שעזרה לנו להכניס אותם לרשימה.

ההגעה למפלים עוברת דרך מסלול הליכה קצר של כ-700 מטרים לכל כיוון, וגם כאן המסלול הקצר ידידותי לכל המטיילים ונגיש גם לכסאות גלגלים. התפאורה שתלווה אתכם בדרך למפלים שוות ערך לצפייה במפלים עצמם. המסלול למפלים עובר בתוך יער גשם רטוב וחי, עם עצי שרך גבוהים וגזעים וסלעים המכוסים טחב. ברקע תוכלו לשמוע את קולות בעלי החיים ופכפוך המים. תוך כדי ההליכה תוכלו לעיין בשלטים המסבירים על יערות הגשם הנדירים של טזמניה בתקופת יבשת גונדוונה, לפני מאות אלפי שנים, כשהעולם היה מחולק לשתי יבשות בלבד. 

לבסוף כשתעמדו מול המפלים, תמצאו זרימה יחסית קצרה, אך רחבה של המים, הנופלים על סלעי האבן שחלקם אף הם מכוסים טחב. ניתן לבקר במפלים בכל עונות השנה, מכיוון שטזמניה היא אי גשום מטבעו. אם תצליחו להגיע בתחילת האביב, לאחר החורפים הפעילים משהו של טזמניה, תרוויחו נופי מליון דולר.

מפל באוסטרליה

במקום השני: Barron Falls, QLD 

מפלי ברון נמצאים בסמוך לעיר קיירנס, בירת הצפון הטרופי של צפון מזרח אוסטרליה. הם מהמפלים האהובים עלינו ביותר ומהיפים באוסטרליה בכלל. את המפלים האלו תוכלו לראות בזרימה טובה לאורך חצי שנה לפחות, ולפעמים גם לאורך כל השנה, תלוי בכמויות הגשמים. לטעמנו, התקופה הטובה והממצה ביותר לצפייה במפלים היא בין ספטמבר-נובמבר או מרץ-מאי, חודשי מעבר בין העונה היבשה והרטובה. בחודשים אלו תוכלו מצד אחד לטייל ללא הפרעות רבות של מזג האוויר, ומצד שני גם ליהנות ממראה המפלים לאחר גשמים. תוכלו להגיע גם בעונה הרטובה וליהנות מנופים "רועמים" כפי שמגדירים אותם המקומיים, אך קחו בחשבון שתתקשו לטייל באיזור מלבד הצפייה במפלים.

התצפית היפה ביותר על המפלים נמצאת באחת מתחנות הביניים של הרכבל הנופי שעולה לכפר קורנדה. מיד עם ירידתכם מהרכבל צפויים לכם נופים מרהיבים של מפלי ברון הסוחפים. המים פשוט גועשים והמחזה מרהיב. בעונה הרטובה ובימים שאחרי גשם, המים מכסים את כל קיר האבן ולא ניתן לראות זכר ממנו. השביל הקצר שיוצא מתחנת הביניים של הרכבל נגיש במלואו לכסאות גלגלים ומצוין למשפחות. מטיילים שמעדיפים הליכה, יוכלו להשקיף למפלים גם דרך מסלולי הליכה ארוכים יותר שיוצאים מהעיירה קורנדה.

מפלים באוסטרליה

במקום הראשון: Wallaman Falls, QLD 

מפלי וולאמן הם ללא צל של ספק המפלים הנגישים, היפים והמרגשים ביותר באוסטרליה, והבחירה בהם כמקום ראשון היתה פשוטה במיוחד! הם נשפכים אל הבריכה שבתחתית מגובה של כ-268 מטרים!

המפלים המדהימים נמצאים במרחק של כ-4:20 שעות מדרום לקיירנס וכשעתיים מצפון לטאונסוויל. לחוויה האולטימטיבית, אנו ממליצים להגיע אל התצפית המשקיפה למפלים מלמעלה: בסמוך לעיירה הקטנה אינגהם יוצא כביש סלול, צר ומפותל המטפס מעל לעיירה ומעל לאדמות החקלאיות שמסביבה. הנופים למי שיושב לצד הנהג משגעים: ראשית תחלפו על פני מרעי בקר ובהמשך תחשפו למצוקי האבן וליערות הגשם העתיקים. כעבור 45-60 דקות של נסיעה אתם צפויים להגיע לתצפית העליונה וממנה להשקיף בקלות, מיד עם יציאתכם מהרכב, אל המפלים המרשימים.

ניתן להתרשם מעוצמת המפלים בכל עונות השנה בזכות זרימה חזקה. בדומה למפלי ברון הנמצאים גם הם בצפון הטרופי, אנו ממליצים בחום להגיע בין ספטמבר-נובמבר או מרץ-מאי.   

מפלים באוסטרליה

מוזמנים לקרוא עוד על האקטרציות באוסטרליה >>

אביתר תמיר
אביתר תמיר

יועץ תיירות וסוכן נסיעות מורשה מטעם משרד התיירות הישראלי, ומומחה לאוסטרליה וניו זילנד בדרגת זהב- הדרגה הגבוהה ביותר מטעם משרדי התיירות המקומיים.

לאחר שהייה ארוכה באוסטרליה וניו זילנד, החלטתי לפני 6.5 שנים לפתוח את נו ווריז טורס, ולעסוק בתכנון טיולים מותאמים אישית, כדי לחלוק אתכם את כל הטוב והשפע שהמדינות המיוחדות האלו מציעות למטיילים.

מוזמנים ליצור קשר עוד היום ויחד נבנה טיול של פעם בחיים!

שתף:
צרו איתנו קשר:
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!